fotoğrafta doğallık

fotoğrafta doğallık

soldaki fotoğraf karadenizin en zor mekanlarından kerpe'de Miço koyu tabir edilen 50 metre kayalıklardan inerek bir kez çekebileceğim bir pozlamadır, sert fırtınanın azizliği bir su damlası lense sıçraması neticesinde bu güzel fotoğrafı elimizde olan imkanları (fotoshop yardımı ) kullanarak çöp olmaktan kurtardım,,, kimseyi ayrıştırmak istemem ama tercih sağdaki müdahale edilmemiş olan su damlacıklı fotoğrafmı yoksa soldaki temizlenmiş olan fotoğrafmı ?
Bu yazıyı yazarken kimseyi rencide etmek için yazmadım sadece bilgilendirmek amacıyla yazdım. Bütün arkadaşlara sevgiler selamlar,,,


Likes
ibrahim bey fotoğrafa hiç bir usta ben sanatçıyım demez ama içinden ne düşünür onu Allah bilir. Fotoğrafta kategoriler vardır yapılan işlemler dürüstçe belirtildikten sonra o fotoğraf kareside beğenildikten bence sonra sorun yok.

bakçay 14.02.2015 - 22:02
Öncelikle Tercihim soldaki fotoğraftır. Tüm yorumları okudum. güzel bir konuya temas edilmiş ve aslında birçok şeyde söylenmiş. Bedri Bey de çok güzel açıklamış Dijital Fotoğraf makinaları ile çekilmiş bir fotoğrafta zaten doğallıktan bahsetmek mümkün değil eğer doğallık dediğimiz şey ham bir materyal ise... çünkü zaten makinanın içinde bir işlemci var ve fotoğrafı işliyor. ışığı otomatik ölçüyor sizin yapacağınız ayarlara göre bu ölçümleri dengeliyor v.s. Bence burdaki asıl değerlendirilmesi gereken konu photoshoptaki ölçü sınırı olabilir ki bu konuda da Hakan beye katılıyorum. sonuç olarak sanatçının neyi nasıl vermek istediğinin bir tezahürü... isterse manipülasyon tabir edilen bir çalışmaya gidebilir isterse fotoğrafın çekilmiş haline çok az yada hiç müdahele etmeden sunumunu yapar. Sonuç olarak yapılan işte verilmek istenen duygu önemlidir. fotoğrafı izleyen kişide uyandırdığı duygular ön plana çıkar. Doğal fotoğraf isteyenlerin kendilerine bir karanlık oda kurmaları gerekecek ve orda da hiçbir müdahale yapmadan tüm fotoğrafları aynı sürede banyo etmeleri, aynı baskı ayarlarını kullanmaları, aynı kalite filmler ve aynı sürede ışıklandırma yapmaları gerek ki bu banyo sürelerinin hangisi doğal bunu da ayrıca tartışmak gerekebilir :) Sonuç olarak Dijital fotoğrafçılıkta photoshop kaçınılmaz ve işimizi kolaylaştıran bir gerçeklik olarak duruyor. Faydalanmak gerek selamlar...

Ali Galip 14.02.2015 - 16:52
photoshopla ilgili mini bir hikaye : şirketimizde her yıl fotoğraf yarışması düzenlenir, 2 yıl önce yarışmada fotoğrafım birinci geldi. fotoğrafa hafif efekt ve renk yansıtmıştım. itirazı olan oldu, bu yıl photoshopsuz fotoğraf istediler, bu sefer efekt kullanmadan fotoğraf verdim. yine dereceye girdim. demem o ki bedri bey photoshop olsada olmasada önemli olan fotoğraf karesini iyi yakalamak lazım. siz de maşallah fotoğrafı çok iyi yakalamışsınız, elbette küçük engeller fotoğrafta temizlenmezi lazım yani, başka bir fotoğrafla birleştirme yapmamışsınız demekki photoshop gerekli .çalışmalırınız çok güzel. en ünlü fotoğrafçılar bile photoshop kullanıyor.

İBRAHİM BUDAK 12.02.2015 - 14:45
son cümle işin özeti bence, teşekkür ederim hamit bey

bakçay 11.02.2015 - 20:12
Günümüzde fotoğraf çekenler arasındaki en büyük tartışma bu oluyor.Photoshop kullanılmalı mı kullanılmamalı mı?Bu tartışmaya girenlere şunları söyleyebilirim..Ben AFAD (Adana fotoğraf amatörleri derneği ) da fotoğraf kursu alırken dönem sonuna yakın beyaz oda diye bir ders olduğunu gördük.Önce bir şey anlamadık tabii,ders zamanı gelince hocaya sorduğumuz ilk soru bu oldu..verilen cevap ,''eskiden karanlık oda dersleri verirdik artık dijital makinalara geçilince ona gereksinim duyulmuyor,onun yerine bu dersi koyduk.Amaç size photoshop'u tanıtmak'' oldu.Ve photoshop teknikleri ile ilgili ileri fotoğrafçılık kursları olan atölye çalışmaları yapılmaktadır.Burdan şu sonucu çıkartabiliriz ,fotoğrafçılıkta kabul gören hatta olmazsa olmaz kurallardan birisidir..Genelde photoshop'a karşıyım diyen kişiler maalesef bu programı kullanmasını bilmeyenlerdir..

Hamit Akman 11.02.2015 - 19:08
sn gkhngkcn fotoğrafa yapılacak photosop çalışmaları ve neler yapacağı becerisi ne kadar ise fotoğrafı çekeni ilgilendirir o ayrı konu
yukarda bahse konu fotoğrafı bozan o noktalı haldeki doğal fotoğrafmı yoksa photosoptan geçmiş fotoğrafmı tercih edilmeli, beklenen cevap bu

bakçay 09.02.2015 - 13:53
Photoshop'u abartmamak gerek. Sonuçta dijital makinaların kendi içerisinde de kontrast, keskinlik ve kelvin gibi ayarlar mevcut. Photoshopta aslında dijital makinanın içerisinde bulunan, fakat henüz sığdırılamamış bir gelişmiş ayar programı gibi düşünülebilir. ve doğru kullanılması halinde doğallığı bozmaktan ziyade makyaj işlevi görebilmeli bence. Makyajsız gelin yok, ama gelinide palyaçoya cevirmemek gerek. Benim seçimimde soldaki fotograftan yana olurdu.

gokhan gokcan 09.02.2015 - 03:08
Amaç fotoğrafta görsel bi sunum ise soldaki tabiki..

Yakup Ergenç 06.02.2015 - 22:33
bakçay like this.
Ben Photoshop'a karsiyim = Ben Photoshop kullanmayi bilmiyorum.

Engin Üçüncü 06.02.2015 - 11:05
Açmış olduğum konu hakkında Ömer Faruk Tanır bey ve Hakan Taştekin geniş açıklamaları ile konuyu dahada açmışlar kendilerine çok teşekkür ederim,,, bu nedenle çağımızda doğal fotoğraf diye bir şeyde kalmış değildir, örnek olması açısından renkler daha dolgun olsun diye kullaılan değişik filtreler veyahut dalgalı denizi tül etkisi gibi yapmak için uzun pozlama filtresi verdiği sonuç ile doğal fotoğrafmıdır,,, doğal fotoğraf çeken makina olarak elimde olan 1990 yılında almış olduğum Rus yapımı makaralı Zenit makinayı öneririm fakat çıkan fotoğrafta üstteki sağ tarafta olan benzeri leke veya noktacıklarda o zamanki tekniklerle özel kalemlerle photosoplanırdı,,,


bakçay 05.02.2015 - 21:22
Hanife TANIR, Ali Yakut like this.
her ikiside güzel ama ben tekrar tekrar çekmeyi denerdim.. :) kanımca kararımca.bazen her ne kadar doğallda olsa bazı olumsuzluklar fotoğrafıda bozuyor..soldaki bencede.. ;)

Berrin Yilmaz 05.02.2015 - 17:21
Ali Yakut like this.
Bende tercihimi su damlasından temizlenmiş olan fotoğraf tan yana kullanırdım... ilginç örneklerle güzel vurgulanmış, değerli üyelerimize selamlar :)

Meryemce 05.02.2015 - 14:23
Ben de Bedri bey'le aynı kanaatteyim. Misafire tuzsuz, bibersiz ve özentisiz bir yemeği ikram edemezsiniz. Belki diyet bağlamında kendiniz böyle tercih edebilirsiniz ama hiç bir misafire bunu sunamazsınız. Bu su damlacığını, sensör tozlarını ve hatta yerdeki poşet v.s. çöpleri doğallığı bozmayacağım derken fotoğrafta bırakamazsınız. Şahsi kanaatimce böyle değerlendirmeye sunmanın da doğru olmadığını düşünüyorum. Doğallığı bozmaktan bahsedeceksek bu manipülasyondur derim. Zaten o da fotoğraf sanatının dışında grafik sanatına dahil oluyor. O kulvarda değerlendirilmeye alınıyor. Bakınca beni rahatsız eden unsurları olan bir fotoğrafa doğal diye beğenide bulunamam.

Ömer Faruk TANIR 05.02.2015 - 15:52
Bedri bey tamamen katılıyorum. Soldaki photoshop uygulanmış olan fotoğraf tercihimdir. Şahsen satın almak isteseydim sağdakine defolu gözüyle bakardım.Büyük çoğunlukta benim gibi düşünürdü.....! Hiç makyajsız gelin fotoğrafı gördünüz mü ?

İDRİS TOPCU 05.02.2015 - 11:37
bu konu bana yılmaz erdoğanın bir parodisini hatırlattı Kola nın tadını bilmeyene nasıl anlatırsınız?
işte bütün mesele bu herkes kendi görüşüne göre karar veriyor.resim sanatında bana göre uyduruk ve çocukça bir resime milyon dolarlar verilmesi gibi bir görüştür.Aslında herkes kendi penceresinden görür herkeside o pencereden bakmaya zorlar.
Bu arada hayırlı sabahlar hayırlı işler :)

ibrahim altun 05.02.2015 - 05:57
Hakan Ta like this.