Kastabala (Bodrum) Kalesi /  Osmaniye
Description
Osmaniye İl merkezinin 12km kuzeyinde Ceyhan nehrinin kuzeybatıya döndüğü kıvrımın içinde Kesmeburun ile Bahçeköy arasında bulunan ovaya hâkim bir kaya çıkıntısı üzerinde Bodrum Kalesi adını taşıyan bir kaledir. Kastabala M.Ö. 1.yy’da yerel bir kral olan Tarkondimos’un başkentiydi. Kent 525 ve561 yıllarında meydana gelen iki büyük depremden önemli ölçüde etkilendi. Osmaniye’den Cevdetiye, Kesmeburun üzerinden Karatepe-Aslantaş Örenyerine ulaşan yolun doğusunda bulunan kalenin eteklerinden başlayarak kalıntıları çepeçevre birkaç kilometrelik alanı kaplayan Kastabala ören yerini ilk kez 1875’de İngiliz diplomat ziyaret edip ayrıntılı olarak tanımlamıştır. Kentin antik devirdeki diğer adı Hierapolis’tir.
Kastabala adı, ören yerinin 20km kadar kuzeyinde ki Bahadırlı Köyü civarında 1961’de bulunan bir sınır taşı üzerinde geçmektedir. Bu yazı Aramice’dir.
Burada bulunan yapılar: Şehir Kapısı, Şehir Surları, Kuzey Hamamı, Sütunlu Caddeler, Propylon, Ortaçağ Kalesi, Kaya Kesiği, Kaya Mezarları, Tapınak, Tiyatro, Stadion, Güney Hamamı, Sarnıç, Güney Kilisesi, Kuzey Kilisesi, Tonozlu Yapı, Dikdörtgen Yapı.
Photo info

Kastabala (Bodrum) Kalesi / Osmaniye

Camera : Canon EOS 700D
Lens : Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS
Tags: Kastabala (Bodrum) Kalesi / Osmaniye Kastabala (Bodrum) Kalesi Osmaniye
Report  • Statistics
  • Likes62
  • Faves56
  • Views339

Aktuelle Fotos des Mitglieds

Amasya'ya Selamlar..
Sen Anlat Karadeniz
Özgür Olmak..

Comments

Congratulation!


Popular photo of the day.

popular

www.grafimx.com/newpopular/

© Aziz AYKAN
GrafiMX 12.11.2019 - 21:54
Aziz AYKAN like this.